کودتای میانمار: چرا کودتای نظامی در میانمار: چرا ارتش در میانمار کودتا کرد

فوریه 1, 2021 By CIds35 0

[ad_1]

در میانمار ، ارتش کودتا را سرنگون کرد و چندین رهبر از جمله رهبر ارشد آنگ سان سوچی را دستگیر کرد. این ناسازگاری ها برای این کشور جنوب شرقی آسیا که به سمت دموکراسی در حرکت است بسیار مهم تلقی می شود. کودتای نظامی در این کشور که به مدت پنج دهه تحت حاکمیت نظامی بود ، توسط کشورها و سازمان های مختلف جهان محکوم شده و خواستار آزادی رهبران بازداشت شده است. در چنین شرایطی دانستن دلیل این کودتا مهم است

قانون اساسي

تلویزیون مایوادی مالکیت ارتش به ماده 417 قانون اساسی کشور استناد می کند که به ارتش اجازه می دهد در مواقع اضطراری قدرت را بدست بگیرد. مجری گفت: بحران با ویروس تاج و عدم موفقیت دولت در برگزاری انتخابات در ماه نوامبر دلایل وضعیت اضطراری بود. ارتش قانون اساسی را در سال 2008 تهیه کرد و طبق منشور ، حفظ قدرت را به قیمت دموکراسی ، حکومت غیرنظامی پیش بینی کرد. گروه های حقوق بشری این مقاله را “سیستم کودتای احتمالی” می نامند. در قانون اساسی ، 25 درصد از کرسی های وزارتخانه اصلی و پارلمان در کابینه به ارتش اختصاص دارد ، قدرت دولت غیرنظامی را محدود می کند و از اصلاح منشور بدون حمایت ارتش خودداری می کند.

دلیل ش چیه؟

برخی از کارشناسان تعجب می کردند که چرا ارتش باید وضعیت موجود قدرتمند خود را تغییر دهد ، اما برخی دیگر اظهار داشتند که بازنشستگی کوتاه مدت سرلشکر ماین آنگ هلانگ ، که از سال 2011 فرمانده نیروهای مسلح را فرماندهی می کند ، کیم جولیف ، که روابط بین المللی و نظامی میانمار را مطالعه می کند ، گفته است. سیاست نظامی داخلی ، که کاملاً مبهم است. این ممکن است به دلیل همین معادلات باشد و یک کودتای داخلی و راهی برای حفظ سلطه او در ارتش باشد. ارتش معاون رئیس جمهور Mint Sway را به مدت یک سال به عنوان رئیس دولت منصوب کرد ، وی قبلاً به عنوان افسر نظامی خدمت کرده بود.

انتخابات

حزب سوچی 396 كرسی از 476 كرسی انتخابات پارلمانی نوامبر را به دست آورد. نتیجه توسط کمیسیون مرکزی انتخابات تأیید شد. اما اندکی پس از انتخابات ، ارتش ادعا کرد میلیون ها اشتباه در لیست انتخابات در 314 شهر وجود دارد که منجر به رای گیری رای دهندگان در چندین نوبت یا “تقلب در انتخابات” دیگر می شود. Joylife گفت: “اما آنها هیچ مدرکی در این باره نشان ندادند.” کمیسیون انتخابات این ادعاها را رد کرد و گفت هیچ مدرکی برای اثبات این ادعاها وجود ندارد. در اولین روز مجلس جدید پس از انتخابات ، ارتش سرنگون شد. سو کی و سایر نمایندگان قرار بود سوگند یاد کنند اما به بازداشتگاه منتقل شدند. بعداً تلویزیون مایوادی گزارش داد كه ارتش پس از یك سال اضطراری ، قدرت را به پیروز تحویل خواهد داد.

چه اتفاقی دارد می افتد

خدمات ارتباطی در کشور تا صبح و بعد از ظهر متوقف شد. خدمات اینترنت و تلفن در پایتخت بسته است. خدمات اینترنت در بسیاری از مناطق دیگر کشور نیز مختل شده است. در بزرگترین شهر کشور ، یانگون ، جاده ها توسط سیم خاردار مسدود شده و نیروها در مقابل ساختمانهای دولتی مانند تپه سیتی مستقر شده اند. تعداد زیادی از مردم به دستگاه های خودپرداز و فروشندگان مواد غذایی شتافتند و حزب اتحادیه ملی سوئی چی برای دموکراسی از برخی مغازه ها و خانه ها برداشته شد.

بعد از این چه خواهد شد

دولت ها و سازمان های بین المللی در سراسر جهان کودتا را محکوم کرده و می گویند اصلاحات محدود دموکراتیک در میانمار ناکام مانده است. لیندا لاچدر ، مشاور حقوقی دیده بان حقوق بشر گفت: “این یک شکست بزرگ میانمار کنونی به عنوان یک دموکراتیک است.” اعتبار آن در صحنه جهانی رد شده است. سازمان های حقوق بشری می ترسند اقدامات سخت علیه مدافعان حقوق بشر ، روزنامه نگاران و منتقدان ارتش انجام شود. بسیاری از سناتورها و دیپلمات های سابق آمریکایی از ارتش به دلیل فشار برای آزادی رهبران دموکرات و ممنوعیت میانمار از سوی دولت بایدن و سایر کشورهای جهان انتقاد کرده اند.

آنچه برای هند مهم است

در کنار بقیه جهان ، هند همچنین شاهد یک رونق سیاسی مداوم در میانمار است. به خصوص به این دلیل که میانمار کشور همسایه هند است. ثبات سیاسی در آنجا می تواند بر روابط دو کشور و صلح در مناطق مرزی تأثیر بگذارد. نه تنها این ، میانمار با چین هم مرز است. به همین دلیل دولت میانمار از اهمیت بیشتری برای هند برخوردار است. در حال حاضر از طریق میانمار در شمال شرقی ، سازمان های افراطی فعالیت های ضد هند را انجام می دهند كه مظنون به ارتباط با چین هستند. گفته می شود روابط بین نیروهای چین و نیروهای میانمار نیز خوب است. در چنین شرایطی مهار کشور در دست تاتپادو می تواند برای هند مشکل ساز شود. به خصوص هنگامی که بین دو کشور موقعیت های پرتنش وجود دارد ، نه تنها از لاداخ تا آروناچال پرادش ، بلکه نیروها رو در روی هم قرار گرفته اند.

[ad_2]