قرارداد قطر برای عربستان سعودی: قطر و عربستان سعودی توافق نامه ای را با میانجیگری ایالات متحده امضا می کنند تا اختلاف خلیج فارس را با کمک جارد کوشنر کاهش دهند

ژانویه 5, 2021 By CIds35 0

[ad_1]

نکات برجسته:

  • به نظر می رسد روابط عربستان سعودی و قطر در مسیر درست قرار گرفته و به مرکز تنش در غرب آسیا تبدیل شده است
  • عربستان سعودی و قطر ممکن است روز سه شنبه با حضور داماد ترامپ توافق نامه امضا کنند
  • عربستان سعودی روابط خود با قطر را به دلیل روابط با ایران و کمک گروه های تروریستی به حالت تعلیق درآورد

دبی
روابط عربستان سعودی و قطر ، که طی سه سال گذشته مرکز تنش در غرب آسیا بوده اند ، اکنون در مسیر بازگشت به عقب نگاه می کنند. انتظار می رود عربستان سعودی و قطر روز سه شنبه توافق نامه ای را با حضور داماد دونالد ترامپ داماد رئیس جمهور آمریکا امضا کنند. پیش از این ، عربستان سعودی روابط خود با قطر را به دلیل روابط با ایران و ادعای کمک از گروه های تروریستی قطع کرده بود. عربستان سعودی اکنون مرزهای خود را به روی قطر باز می کند.

بر اساس گزارش رویترز ، جارد کوشنر و مقامات وزارت امور خارجه آمریکا میان عربستان سعودی و قطر میانجیگری کرده اند. بر اساس این معامله ، عربستان سعودی و امارات متحده عربی اکنون محاصره قطر توسط بحرین و مصر را پایان می دهند. در مقابل ، قطر کلیه پرونده های خود را که از ژوئن 2017 برای محاصره تشکیل شده است ، پس خواهد گرفت. پیش از این هواپیمایی قطر اعلام کرده بود که حداقل 5 میلیارد دلار غرامت برای محاصره جبران خواهد کرد.

آنها کمپین رسانه ای علیه یکدیگر را می بندند
در این معامله همچنین ذکر شده است که همه طرفین تبلیغات رسانه ای علیه یکدیگر را متوقف می کنند. پیش از این از قطر خواسته شد تا علاججیرا و همه ایستگاه های آن را تعطیل کند. یک مقام ارشد دولت ترامپ گفت: “این بزرگترین پیشرفت تاکنون است. این به این معنی نیست که آنها یکدیگر را دوست خواهند داشت و دوستان خوبی می شوند ، بلکه به این معنی است که آنها قادر به همکاری با یکدیگر خواهند بود.


پیش از این ، شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود ، وزیر خارجه عربستان سعودی از “پیشرفت” مذاکرات قطر استقبال کرده بود. وی گفت که ما در حال نزدیک شدن به “توافق نهایی” هستیم. عربستان سعودی سه سال پیش روابط دیپلماتیک خود را با قطر با دوستانش امارات ، مصر و بحرین قطع کرد. نه تنها این ، عربستان سعودی محاصره قطر را آغاز کرده است. عربستان سعودی گفته است قطر از تروریست ها حمایت می کند ، در حالی که دوحه این ادعاها را رد کرده است.

آخرین موفقیت دیپلماتیک در غرب آسیا قبل از ترک ترامپ از سمت خود
پیش از این ، شیخ محمد بن عبدالرحمن الثانی ، وزیر خارجه قطر ، گفته بود “اتفاقی افتاده است” و امیدواریم بحران پایان یابد. وی گفت: “ما می بینیم و واقعاً اعتقاد داریم که امنیت ، ثبات و وحدت کشورهای حاشیه خلیج فارس برای امنیت ، ثبات این منطقه و منافع مردم ما بسیار مهم است و این بدون دلیل باید به این بحران پایان دهد. ” به گفته مقامات دولت ترامپ ، اندکی قبل از آنکه داماد ترامپ و مربی وی جارد کوشنر در عربستان و قطر حضور داشته باشند تا درگیری را خاتمه دهند. کاخ سفید می خواهد ترامپ قبل از عزیمت به موفقیت نهایی دیپلماتیک در غرب آسیا دست یابد.

[ad_2]