عمران خان: عمران خان وزیر امور خارجه شاه محمود قریشی و رئیس ISI را برای اقناع چین به پکن می فرستد

جولای 23, 2021 By CIds35 0

[ad_1]

اسلام آباد
رئیس جمهور شی جین پینگ از کشته شدن 9 مهندس چینی در حمله تروریستی در خیبرپختونخوا ، پاکستان بسیار عصبانی است. در روابط دو کشور تلخی زیادی وجود داشت که عهد بستند در شرایط خوب و بد با هم باشند. همچنین ادعا می شود که چین بودجه ای را که به نام امنیت افراد خود درگیر در CPEC به پاکستان داده شده متوقف کرده است. از آن زمان ، عمران خان نخست وزیر تصمیم گرفته است تا شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه و سرلشکر فیض حمید رئیس اطلاعات ISI را برای ترغیب چین به پکن بفرستد.

کورشی برای متقاعد کردن چین به پکن خواهد رفت
وزارت خارجه پاکستان روز جمعه گفت که قریشی به دعوت وانگ یی وزیر خارجه چین در 23 و 24 ژوئیه از چین دیدار می کند. افسران ارشد همراه وی خواهند بود. به گفته این وزارتخانه ، در جریان این سفر دو کشور ، از جمله ، تعمیق روابط دو جانبه ، همکاری در توسعه با کیفیت بالا در کریدور اقتصادی چین و پاکستان (CPEC) ، واکسن های COVID-19 ، مبارزه با تروریسم و ​​تمرکز بر روی موضوعات منطقه ای و بین المللی مورد علاقه متقابل.

وزیر امور خارجه پاکستان در مورد بسیاری از موضوعات با چین گفتگو خواهد کرد
به گفته وی ، این دیدار نقش مهمی در تقویت بیشتر مشارکت همیشه سبز برای همکاری های استراتژیک بین پاکستان و چین دارد و ارتباطات و هماهنگی های استراتژیک با پکن را در مورد موضوعات مختلف گسترش می دهد. این دیدار در پی یک حادثه مرموز در خیبر پختونخوا آشفته پاکستانی در 14 ژوئیه رخ داد که در آن 13 نفر از جمله 9 مهندس چینی کشته شدند.

چین از حادثه خیبرپختونخوا عصبانی است
این حادثه در منطقه کوهستان علیا در استان خیبرپختونخوا رخ داد ، جایی که یک شرکت چینی در حال ساخت سد 4320 مگاواتی در رودخانه سند است. این حادثه زمانی اتفاق افتاد که یک اتوبوس با کارگران چینی و محلی به محل احداث سد در یک دره سقوط کرد. تصورات متفاوت بین دو متحد نزدیک در مورد این حادثه ، خواه یک حادثه تروریستی باشد یا یک انفجار گاز تازه لغو شده ، نیز بر نگرانی های پکن افزود.

تناقض در ادعای پاکستان
در ابتدا شایعه شده بود که قبل از سقوط اتوبوس انفجار رخ داده است. بعداً پاکستان رسماً گفت که اتوبوس به دلیل برخی مشکلات فنی سقوط کرده و انفجار بعدی نیز به دلیل نشت گاز بوده است. مقامات چینی همچنان آن را انفجار خواندند و یک تیم متخصص 15 نفره را برای تحقیق اعزام کردند. وزیر کشور شیخ رشید این هفته گفت که پاکستان تحقیقات خود را به پایان رسانده و چین راضی است. اما وی جزئیات مربوط به ماهیت سقوط اتوبوس را به اشتراک نگذاشت.

[ad_2]