سفر فضایی جف بزوس و ریچارد برانسون: 10 هزار برابر بیشتر از سال سال CO2 صادر می کنند

جولای 21, 2021 By CIds35 0

[ad_1]

لندن
رقابت تجاری برای سفرهای فضایی بین دو نفر از بزرگترین میلیاردرهای جهان ، بنیانگذار گروه ویرجین ، سر ریچارد برانسون و مدیر عامل سابق آمازون ، جف بزوس ، شدت گرفته است. روز یکشنبه ، 11 ژوئیه ، برانسون 80 کیلومتر پرواز کرد تا به فضاپیمای Unity Virgin Galactic VSS خود برسد. موشک خودمختار Blue Origin بزوس به مناسبت سالگرد فرود آمدن ماه آپولو 11 در 20 ژوئیه به فضا پرتاب شد.

این پروازها ثروتمندان را قادر می سازد تا به فضا برسند. در هر دو سفر ، مسافران از یک پرواز کوتاه ده دقیقه ای با گرانش صفر و منظره زمین از فضا لذت بردند. یک قدم جلوتر برویم ، SpaceX الون ماسک با کپسول Crew Dragon مدتی چهار تا پنج روزه در سال 2021 طی خواهد کرد. بزوس ادعا می کند که موشک Blue Origin وی برای محیط زیست بهتر از VSS Unity برانسون است. Blue Engine 3 (BE-3) از هیدروژن مایع و سوخت های اکسیژن مایع استفاده می کند.

“گازهای گلخانه ای و آلاینده های هوا نیز تولید می شوند”

VSS Unity از یک پیشرانه ترکیبی متشکل از یک سوخت جامد بر پایه کربن ، پلی بوتادین با هیدروکسیل حرارتی (HTPB) و اکسید کننده مایع ، اکسید نیتریک استفاده می کند (با خنده). سری موشک های قابل استفاده مجدد SpaceX Falcon از نفت سفید مایع و اکسیژن مایع برای آوردن Crew Dragon به مدار استفاده خواهد کرد. احتراق این سوخت ها ضمن تولید گازهای گلخانه ای و آلاینده های هوا ، انرژی مورد نیاز برای پرتاب موشک به فضا را تأمین می کند. احتراق پیشرانه BE-3 مقادیر زیادی بخار آب تولید می کند ، در حالی که احتراق سوخت VSS Unity و Falcon باعث تولید CO2 ، دوده و بخار آب کمی می شود.

اکسید کننده نیتروژن مورد استفاده VSS Unity همچنین اکسیدهای نیتروژن تولید می کند ، ترکیباتی که به آلودگی هوا در نزدیکی زمین کمک می کنند. تقریباً دو سوم گازهای خروجی در استراتوسفر (12 کیلومتر – 50 کیلومتر) و ماسوسفر (50 کیلومتر – 85 کیلومتر) آزاد می شوند ، جایی که می توانند حداقل دو تا سه سال دوام داشته باشند. دمای بسیار بالا هنگام برخاست و ورود مجدد (هنگامی که پوشش محافظ وسیله نقلیه بازگشتی در آتش است) نیز نیتروژن ثابت موجود در هوا را به اکسید نیتریک واکنش پذیر تبدیل می کند.

این گازها و ذرات تأثیرات منفی زیادی بر جو دارند. در استراتوسفر ، اکسیدهای نیتروژن و مواد شیمیایی تشکیل شده در طی تجزیه بخار آب ، ازن را به اکسیژن تبدیل می کنند و لایه ازن را تخلیه می کنند ، این امر باعث محافظت از زندگی روی زمین در برابر تشعشعات مضر UV می شود. بخار آب ابرهای استراتوسفر را تشکیل می دهد که یک سطح را تشکیل می دهند و باعث می شوند این واکنش سریعتر از شرایط عادی انجام شود. گردشگری فضایی و تغییرات آب و هوایی به دلیل انتشار CO2 و دوده ، که در گرم شدن کره زمین نقش دارند ، گرما را در جو منتشر می کنند.

ابرهای بخار آب ساطع شده نور را منعکس می کنند

وقتی ابرهای بخار آب ساطع شده نور خورشید را به فضا منعکس می کنند ، جو نیز می تواند سرد شود. لایه ازن تخلیه شده نیز نور خورشید ورودی کمتری را جذب می کند و بنابراین استراتوسفر را کمتر گرم می کند. برای تعیین تأثیر کلی پرتاب موشک بر جو ، نیاز به مطالعات دقیق برای تعیین تأثیر این فرآیندهای پیچیده و وجود این آلاینده ها در جو فوقانی است. درک چگونگی توسعه صنعت جهانگردی فضایی نیز به همان اندازه مهم است.

ویرجین کهکشانی تخمین می زند که هر سال 400 پرواز فضایی را برای معدود افرادی که توانایی خرید آن را دارند ترتیب دهد. Blue Origin و SpaceX هنوز برنامه خود را اعلام نکرده اند. اما در سراسر جهان ، پرتاب موشک برای جلوگیری از اثرات مضر آن نباید بیش از 100 فعلی باشد. در طول پرتاب ، موشک ها می توانند در مدت مشابه چهار تا ده برابر بیشتر از Drax ، بزرگترین نیروگاه حرارتی انگلستان ، اکسیدهای نیتروژن ساطع کنند.

نیاز به درک بهتر تأثیر فضانوردان میلیاردر
انتشار CO2 برای چهار یا بیشتر گردشگر در پروازهای فضایی 50 تا 100 برابر بیشتر از یک تا سه تن برای هر مسافر در پروازهای طولانی است. از آنجا که تنظیم کننده های بین المللی باید با این صنعت نوپا همراه باشند و آلودگی آن را به درستی کنترل کنند ، دانشمندان باید درک بهتری از تأثیر این فضانوردان میلیاردر بر جو سیاره ما داشته باشند.

نویسنده – Alois Mare ، دانشیار جغرافیای فیزیکی ، UCL

[ad_2]