سازمان ملل خواستار آتش بس برای میانمار شد هند از رای دادن در مورد قطعنامه خودداری می کند

ژوئن 19, 2021 By CIds35 0

[ad_1]

نکات برجسته:

  • مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه ای علیه دولت نظامی میانمار تصویب کرد
  • وی کودتای نظامی کشور را محکوم کرد و خواستار تحریم تسلیحاتی شد.
  • 35 کشور از جمله هند در رای گیری درباره این قطعنامه با توجه به میانمار شرکت نکردند

ملل متحد
با اقدامی نادر ، مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه ای در مورد اعتراض گسترده جهانی به دولت نظامی میانمار ، کودتای نظامی در این کشور را محکوم کرد. وی همچنین خواستار تحریم تسلیحاتی علیه میانمار شد و خواستار احیای دولت منتخب دموکراتیک شد. با این حال 35 کشور از جمله هند به این پیشنهادها رأی ندادند. هند می گوید پیش نویس قطعنامه نظرات آن را منعکس نمی کند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جمعه پیش نویس قطعنامه ای در مورد وضعیت میانمار را تصویب کرد. 119 کشور رأی مثبت دادند ، در حالی که 36 کشور از جمله همسایگان میانمار هند ، بنگلادش ، بوتان ، چین ، نپال ، تایلند و لائوس در آن شرکت نکردند. بلاروس تنها کشوری بود که به این قطعنامه رأی داد. نماینده دائمی هند در سازمان ملل متحد Tirumurti گفت: “پیش نویس قطعنامه امروز ، ارائه شده به مجمع عمومی سازمان ملل ، بدون مشورت با کشورهای همسایه و منطقه ای با عجله ارائه شد. این نه تنها بی فایده است ، بلکه ممکن است نتیجه تلاش های آسه آن برای یافتن راه حلی برای وضعیت فعلی میانمار باشد.

خواستار مشارکت گسترده ایالت ها شوید
تیرومورتی در توضیح تصمیم برای عدم رای گیری در مجمع عمومی گفت كه هند به عنوان همسایه نزدیك میانمار و دوست نزدیک مردم آن ، “با پیامدهای جدی بی ثباتی سیاسی” و فراتر از میانمار در آنجا است. از احتمال شیوع آن هند خواستار مشارکت گسترده کشورها در حل مسالمت آمیز همه مسائل است. تیرومورتی گفت: “ما قبلاً تحت نظارت انجمن ملل جنوب شرقی آسیا (آسه آن) اقدامات مشابهی را انجام داده ایم. به همین دلیل حمایت از تلاش های آسه آن مهم است.

تیرومورتی گفت: “به نظر می رسد دیدگاه های ما در پیش نویس پیشنهاد منعکس نشده است. جامعه بین الملل خواستار حل مسالمت آمیز مسئله است و ما می خواهیم اهمیت اتخاذ رویکرد “مشورتی و سازنده” در مورد این قطعنامه را با مشارکت همسایگان میانمار و منطقه تکرار کنیم. تیرومورتی تأکید کرد ، “او از کشورهای همسایه و بسیاری از کشورهای منطقه حمایت نکرده است. امیدوارم این واقعیت چشم برای کسانی که تصمیم گرفته اند عجولانه عمل کنند باز شود.

وی گفت هند معتقد است كه تصویب این قطعنامه در حال حاضر “برای تلاش های مشترک ما برای تقویت روند دموکراتیک در میانمار مفید نیست”. به همین دلیل ما درگیر این روند نیستیم. طرفداران این قطعنامه انتظار داشتند که هیئت جهانی با 193 عضو آن را به اتفاق آرا تصویب كند ، اما بلاروس خواستار رای گیری شد. 119 کشور به قطعنامه رای مثبت دادند ، بلاروس مخالفت کرد ، در حالی که 36 کشور از جمله هند ، چین و روسیه رأی ندادند.

این پیشنهاد از نظر قانونی الزام آور نیست
این قطعنامه نتیجه مذاکرات طولانی مدت بین اتحادیه اروپا و گروه موسوم به “گروه اصلی” چندین کشور در غرب و جنوب شرقی آسیا (آسه آن) از جمله میانمار بود. یک دیپلمات سازمان ملل گفت که توافق نامه اجماع با آسه آن در مورد قطعنامه حاصل شده است ، اما به نظر نمی رسد که آنها در جریان رای گیری اتفاق نظر داشته باشند. برخی از کشورها از جمله اعضای آسه آن ، اندونزی و ویتنام رأی مثبت دادند ، در حالی که برخی دیگر از جمله تایلند و لائوس رأی ندادند.

این قطعنامه حمایت مورد انتظار را دریافت نکرد ، اما مجمع عمومی کودتای نظامی اول فوریه را که حزب آنگ سان سوچی را سرنگون کرد محکوم کرد. سوچی و بسیاری دیگر از رهبران و مقامات دولتی پس از کودتا در این کشور در بازداشت خانگی به سر می برند. با این حال ، این پیشنهاد از نظر قانونی الزام آور نیست.

[ad_2]