دادگاه عالی نپال: دادگاه عالی نپال دادخواست های مربوط به تصمیم انحلال پارلمان را به میز قانون اساسی ارسال کرد: دادگاه عالی نپال دادخواست های مربوط به تصمیم انحلال پارلمان را به میز قانون اساسی ارسال کرد

می 27, 2021 By CIds35 0

[ad_1]

کاتماندو
دادگاه عالی نپال روز پنجشنبه همه 19 دادخواست را برای انحلال مجلس نمایندگان و رد ادعای نخست وزیر شیر بهادر دیوبا ، رهبر مخالفان ارسال کرد. بر اساس اخبار هیمالیا تایمز ، رئیس دادگاه عالی کلندرا شمشر رانا در پایان مراحل رسیدگی ، به 19 دادخواست کتبی به دادگاه قانون اساسی دستور داد.

دادخواست ها روز جمعه توسط هیأت 5 نفره به ریاست قاضی ارشد رسیدگی می شود. در کنار این موارد ، به 11 موضوع دیگر رسیدگی خواهد شد ، از جمله دادخواست 146 قانونگذار برای تعیین رئیس جمهور دئوبا نپال به عنوان نخست وزیر. سی دادخواست در دادگاه عالی تشکیل شده است که به منزله انحلال خانه است ، یکی از آنها نیز از ائتلاف مخالف است.

برای دومین بار در عرض پنج ماه ، رئیس جمهور بیدیا دوی بهندری روز شنبه هیئت 275 نفری را برکنار کرد و انتخابات میان دوره ای 12 و 19 نوامبر را خواستار شد. وی این تصمیم را به توصیه نخست وزیر K.P. شارما اولی ، رئیس دولت اقلیت. رئیس جمهور اتهامات نخست وزیر اولی و ائتلاف مخالفان برای تشکیل دولت را رد کرد.

ائتلاف مخالف نپال روز دوشنبه با ارسال دادخواست كتبی به دادگاه عالی خواستار بازگرداندن هیئت و انتصاب دئوبا به عنوان نخست وزیر شد. برخی دیگر نیز اوج را علیه انحلال مجلس نمایندگان معطوف کرده اند. ریاست این نهاد قانون اساسی پنج نفره به عهده رئیس دادگستری رعنا است. اعضای نیمکت توسط رانا انتخاب می شوند.

پیش از این ، در تاریخ 20 دسامبر ، رئیس جمهور پارلمان را منحل کرد و انتخابات میان دوره ای را در 30 آوریل و 10 مه اعلام کرد ، اما دو ماه بعد ، م Constitutionalهر قانون اساسی ، به رهبری قاضی رعنا ، تصمیم رئیس جمهور را در 23 فوریه لغو کرد. ترمیم شد.

[ad_2]