ترور دانیل پرل عمر شیخ: دادگاه عالی پاکستان حکم آزادی قاتل دانیل پرل احمد عمر سعید شیخ را صادر کرد

ژانویه 28, 2021 By CIds35 0

[ad_1]

نکات برجسته:

  • دادگاه عالی پاکستان دستور آزادی عمر شیخ ، قاتل دانیل پرل را صادر کرد
  • دادگاه دادخواست به چالش کشیدن رای دیوان عالی دولت سند را رد کرد
  • عمر به دیوان عالی کشور گفت که او نقش “بسیار کمی” در قتل دانیل پرل داشته است

اسلام آباد
دادگاه عالی پاکستان دستور آزادی احمد عمر شیخ تروریست پاکستانی قاتل دانیل پرل روزنامه نگار آمریکایی را صادر کرد. دادگاه عالی دادخواست دولت سند را رد کرد. عمر در بیانیه خود به دیوان عالی کشور گفته بود که وی در قتل دانیل پرل نقش “بسیار کمی” داشته است. پیش از این ، دادگاه عالی سند دستور آزادی احمد پرل عمر شیخ ، فهاد نسیم ، سعید سلمان ساکیب و شیخ محمد عادل توسط دانیل پرل را صادر کرد.

دادگاه عالی سند با شنیدن قتل روزنامه نگار وال استریت ، دانیل پرل ، گفت بازداشت چهار تروریست غیرقانونی است. متعاقباً دولت سند این تصمیم را تحت فشار آمریكا به دیوان عالی كشور فرجام داد. عمر شیخ همان قاتلی است که در سال 1999 در ازای ترک هواپیماهای ایر ایندیا در قندهار از هند آزاد شد. این تصمیم برای ترک عمر شیخ از نظر ISI اقدامی تلقی می شود.

در تاریخ 2 آوریل سال 2020 ، دیوان عالی کشور پس از 18 سال حبس ، شکایت این تروریست ها را بررسی کرد و شیخ ، ساکیب و نسیم را تبرئه کرد. دادگاه حکم اعدام شیخ را به هفت سال زندان تبدیل و 20 روپیه پاکستانی لک جریمه کرد. عمر شیخ پیش از این 18 سال در زندان به سر برد و حکم هفت ساله وی به اجرا درآمد.

عمر با حلق آویز شدن از پنکه سعی کرد خودکشی کند
عمر شیخ پس از برائت از سوی دولت عمران خان در پاکستان پس از فشارهای بین المللی ، طبق قانون مبارزه با تروریسم همچنان در بازداشت است. دادگاه عالی سند حکم صادر کرده است که این تروریست ها باید آزاد شوند و نام آنها در لیست ممنوعیت پرواز باشد تا نتوانند کشور را ترک کنند. قاضی گفت این افراد بدون ارتکاب جرم در زندان می پوسند.

تصمیم دادگاه برای تبرئه عمر شیخ به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. حتی شاه محمود ، وزیر خارجه پاکستان ، ابراز تعجب کرد. باشگاه ملی مطبوعات و انستیتوی ملی روزنامه نگاری مطبوعات از دادگاه پاکستان درخواست تجدید نظر در این تصمیم را دارند. پرل رئیس دفتر روزنامه وال استریت ژورنال در آسیای جنوبی بود و در سال 2002 توسط تروریست ها در پاکستان ربوده و سر بریده شد. در سال 2014 ، عمر با حلق آویز کردن از طرفدار اقدام به خودکشی کرد.

[ad_2]